قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

انواع فرش ماشینی


فرش ماشینی پشم


فرش ماشینی از ترکیب سه نوع نخ بافته می‌شود. نخ تار، نخ پود و نخ خاب. معمولا نخ تار و پود از جنس‌های پنبه، پلی استر و جوت هستند و در انواع فرش‌ها این ترکیب تفاوت چندانی نمی‌کند. تفاوت اصلی در جنس نخ فرش ماشینی به نخ خاب یا نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده است بر می‌گردد.
قالی سلیمان در حال حاضر به عنوان تنهاتولیدکننده «فرش ماشینی با نخ خاب پشم» است. فرش پشمی به دلیل استفاده از الیاف طبیعی پشم، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که با الیاف مصنوعی مانند اکریلیک، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و نایلون قابل مقایسه نیست.

ویژگی‌های فرش ماشینی پشم

فرش ماشینی پشم به دلیل ویژگی‌های ساختاری، نرم‌تر است و کمتر بر اثر فشار و رفت و آمد تغییر حالت می‌دهند. در حالی که الیاف مصنوعی به ویژه فرش‌های بافته شده با الیاف پلی‌پروپیلن، ممکن است در اثر فشار مداوم و زیاد تغییر حالت دهند و از نرمی آن‌ها کاسته شود.
فرش ماشینی پشم از عمر بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی برخوردار است. چنانچه بخواهید فرش ماشینی را برای مدت طولانی استفاده و نگهداری کنید، فرش پشمی یکی از بهترین گزینه‌های موجود است.
فرش پشمی در سرما و گرما عایق خوبی برای کف منزل به شمار می‌رود. پشم طبیعی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، در سرما گرم و در گرما خنک است. در حالی که الیاف مصنوعی این ویژگی را ندارند.

معایب فرش ماشینی پشم

فرش پشمی در کنار مزیت‌های آن و طبیعی بودن معایبی نیز دارد که ممکن است در تصمیم نهایی شما در خرید آن اثرگذار باشد. فرش پشمی به دلیل گران‌تر بودن مواد اولیه، قیمت بیشتری نسبت به فرش‌های بافته شده با الیاف مصنوعی دارد. اشکال دیگر فرش پشمی، امکان ایجاد حساسیت برای برخی افراد است. چنانچه نسبت به پشم حساسیت داشته باشید، خرید فرش ماشینی با جنس پشم برای شما مشکل‌ساز خواهد بود.
فرش ماشینی پشم در ترکیب‌های مختلفی با الیاف مصنوعی نیز ارائه و تولید می‌شود. این ترکیب‌ها برای بهبود کیفیت و دوام و کاهش قیمت فرش به انجام می‌رسند. چنانچه مایل باشید می‌توانید با خیالی آسوده از فرش‌هایی بافته شده با ترکیب‌های پشم و مواد مصنوعی استفاده نمایید.

تولید فرش ماشینی پشم در قالی سلیمان

قالی سلیمان نقشه‌هایی متنوع و زیبا را در تراکم‌های بالا و با جنس پشم برای شباهت هر چه بیشتر به فرش‌های دستباف تولید و ارائه می‌کند. برای مشاهده‌ی انواع فرش‌های پشمی می‌توانید به بخش محصولات مراجعه نمایید.

فرش ماشینی اکریلیک


فرش ماشینی با الهام گرفتن از فرش دستباف طراحی و تولید شده است. الیاف مصنوعی اکریلیک به دلیل شباهت زیاد به الیاف طبیعی پشم و کیفیت بالا و قیمت مناسب‌تر نسبت به پشم در دهه‌ی ۱۹۶۰ به عنوان ماده اولیه‌ی تولید فرش‌های ماشینی مورد استفاده قرار گرفت.
الیاف اکریلیک از نظر ظاهری و حسی بسیار به الیاف پشم نزدیک هستند و گاهی تشخیص نوع جنس آن‌ها به سختی انجام می‌شود.

acrylic carpet

تفاوت‌های پشم و اکریلیک

الیاف اکریلیک و نخ اکریلیک برخی ویژگی‌های مثبت و منفی نسبت به الیاف و نخ پشم دارند که برخی از آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید.
نخ اکریلیک نسبت به نخ پشم، رنگ‌پذیری بهتری دارد و از نظر ظاهری فرش نهایی زیباتر خواهد بود.
نخ اکریلیک در برابر رطوبت مقاوم‌تر است و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند ولی نخ پشم جاذب رطوبت است.
نخ پشم عایق خوبی در برابر گرما و صدا است ولی اکریلیک این ویژگی را ندارد.
نخ پشم در طبیعت قابل بازیافت است ولی نخ اکریلیک الیاف مصنوعی است و بازگشت آن به طبیعت زمان زیادی می‌برد.
الیاف طبیعی پشم برای برخی افراد ایجاد آلرژی و حساسیت می‌کنند و این موضوع به تمیزی یا آلودگی پشم ارتباطی ندارد.

نقطه‌ی ضعف اکریلیک

فرش ماشینی اکریلیک مانند فرش پشم، عایقی برای سرما و گرما نیست بنابراین در زمستان سرد و در تابستان گرم است در حالی که فرش پشم در زمستان گرم و در تابستان خنک است. نکته‌ی ضعف دیگر اکریلیک، پرزدهی آن است که بسته به کیفیت و طول الیاف استفاده شده ممکن است کم تا زیاد باشد.

قالی سلیمان با استفاده از بهترین و باکیفیت‌ترین الیاف اکریلیک درالون آلمان، تلاش می‌کند فرش‌هایی با عمر و کیفیت بالا و کمترین پرزدهی ممکن را به دست مصرف‌کنندگان برساند.

فرش ماشینی 1200 شانه تراکم 3600

ریزبافتی فرش و قالی یکی از عوامل مهم در زیبایی و جذابیت آن است. فرش‌های دستباف در گذشته با واحد «رج» از نظر ریزبافتی طبقه بندی می‌شدند. در فرش‌های ماشینی مقدار ریزبافتی از ترکیب واحدهای «شانه» و «تراکم» که تعداد گره‌های موجود در واحد عرض و طول فرش هستند اندازه گیری می‌شود.

در حال حاضر بیشترین ریزبافتی فرش ماشینی با عبارت «1200 شانه تراکم 3600» شناخته می‌شود.

قالی سلیمان به عنوان یکی از تولیدکنندگان پیشرو در تولید فرش ماشینی با راه اندازی خط تولید فرش‌های ریزبافت یا به اصطلاح «دستباف گونه» فرش‌هایی با زیبایی و جذابیت بسیار بالا را در اختیار مصرف کنندگان گرامی قرار داده است.

فرش ماشینی پلی استر


 

فرش ماشینی با استفاده از الیاف مختلف طبیعی و مصنوعی تولید و ارائه می‌شود. یکی از تفاوت‌های ظاهری در فرش ماشینی و فرش دستباف به عدم امکان استفاده از الیاف طبیعی ابریشم در فرش ماشینی مربوط می‌شود. ابریشم طبیعی به دلیل قیمت بالا از یک طرف و شکل بافت متفاوت دستگاه‌های بافت فرش در مقایسه با بافت دستی، در عمل قابلیت استفاده در تولید فرش ماشینی را دارا نیست.
برای دستیابی به زیبایی و درخشندگی فرش‌های ابریشم دستباف، الیاف مصنوعی جایگزینی در فرش ماشینی استفاده می‌شوند. یکی از این نوع الیاف پلی‌استر نام دارد که علاوه بر درخشندگی و زیبایی، مزایای دیگری نیز دارد. برخی افراد پلی‌استر را ابریشم مصنوعی نیز نامگذاری کرده‌اند. قیمت الیاف پلی‌استر در مقایسه با اکریلیک و پشم ارزان‌تر است، رنگ‌پذیری‌بهتری دارد. در نتیجه تنوع رنگ و زیبایی فرش‌های بافته شده با الیاف پلی‌استر یا ترکیب‌هایی از پلی‌استر و الیاف دیگر مانند اکریلیک بیشتر است.
از مزایای دیگر فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته یا BCF بودن این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

polyester-carpet

معایب فرش ماشینی پلی‌استر

فرش ماشینی پلی‌استر در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. عمر کوتاه‌تر آن در مقایسه با فرش ماشینی پشم و فرش ماشینی‌اکریلیک، مهم‌ترین ویژگی آن است.

الیاف پلی‌استر به دلیل لطافت بیشتر، زودتر از سایر فرش‌ها آسیب می‌بینند و استفاده‌ی آن‌ها در محل‌های پررفت و آمد و مقابل درهای ورودی توصیه نمی‌شود. استفاده از فرش ماشینی پلی‌استر به دلیل درخشندگی و زیبایی می‌تواند در محل‌های پذیرایی که رفت و آمد در آن کمتر است انتخابی مناسب باشد.

فرش ماشینی پلی پروپیلن


پلی پروپیلن یا اولفین یکی از انواع الیاف مصنوعی است که در تولید و بافت فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی پروپیلن یا PP یا اولفین، از انواع ارزان قیمت الیاف مصنوعی است و در برخی کاربردها به ویژه هنگامی که خریداران قصد پرداخت هزینه‌ی زیاد برای خرید فرش ماشینی را نداشته باشند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌رود.

 

پلی‌پروپیلن رنگ‌پذیری بسیار خوبی دارد به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است.

فرش ماشینی پلی‌پروپیلن در مقایسه با الیاف با کیفیت و گرانقیمت‌تر مانند اکریلیک و پشم دوام و عمر کمتری دارد.

Polypropylene

مزایای فرش ماشینی پلی‌پروپیلن

از مزایای فرش اولفین یا PP می‌توان به عدم جذب رطوبت در آن اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. به علاوه هنگامی که در مقابل نور خورشید قرار بگیرد، در مقایسه با سایر الیاف، کمتر آسیب‌می‌بیند.

فرش‌های PP می‌توانند به عنوان کفپوش در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند.

فرش پلی‌پروپیلن چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

معایب فرش ماشینی پلی پروپیلن

عمر فرش‌های PP به طور کلی کم است. به دلیل انعطاف‌پذیری کم الیاف اولفین، چنانچه در محل‌های پر رفت و آمد مورد استفاده قرار گیرند، در زمان کوتاه‌تری نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

عیب دیگر این نوع فرش، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی همانگونه که در بخش قبل گفته شد، آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روش فرش پاک خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی «لکه بری فرش ماشینی» را مطالعه بفرمایید.

محل‌های مناسب برای استفاده از فرش‌های اولفین

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.

 

فرش ماشینی شگی(پرز بلند)


فرش ماشینی شگی(پرز بلند) یکی از انواع جدید فرش ماشینی است که دارای الیاف بلند و با شکل مدرن است که در سال‌های اخیر علاقمندان زیادی پیدا کرده است.

این نوع فرش به دلیل نرمی زیاد و شکل متفاوت با فرش‌های سنتی در کاربردهایی مانند اتاق کودک و فضاهای معماری مدرن و دکوراسیون مدرن به کارگرفته می‌شود.

رنگبندی فرش شگی یا پرز بلند معمولا رنگ‌های روشن و شاد و متناسب با فضاهای مدرن است. هرچند در رنگ‌های ساده و سنتی‌تر هم تولید می‌شود.

راه رفتن و زندگی روی این نوع فرش‌ها به دلیل لطافت و نرمی منحصر به فرد، دلپذیر و جذاب است.

solomoncarpet_3

معایب فرش ماشینی شگی

مهم‌ترین اشکال استفاده از این نوع فرش دشوارتر بودن حفظ بهداشت آن است. به دلیل بلندی الیاف، امکان آلوده شدن آن بیش از سایر انواع فرش است. با دانستن روش‌های حفظ پاکیزگی، می‌توانید این اشکال را به حداقل برسانید.

برای تمیزکردن آلودگی و گرد و خاک از چند روش زیر می‌توانید استفاده کنید.

  1. پهن کردن فرش روی بند در فضای آزاد و استفاده از ضربات چوب جهت خارج شدن گرد و خاک
  2. استفاده از جاروی برقی با قدرت مناسب و با سری متناسب با پرز بلند
  3. شستشوی فرش با آب و شامپو فرش و استفاده از پنکه برای خشک شدن سریع‌تر آن
  4. استفاده از دستگاه بخارشو با رعایت نکات ایمنی
  5. استفاده از خدمات قالی‌شویی شرکت‌های معتبر و دارای تجهیزات لازم

تولید فرش شگی در قالی سلیمان

قالی سلیمان با در اختیار داشتن دستگاه‌های بافندگی پیشرفته، یکی از تولیدکنندگان فرش پرز بلند یا شگی در داخل کشور به شمار می‌رود. برای مشاهده و خرید این نوع فرش به نمایندگان فروش قالی سلیمان مراجعه فرمایید.