قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

دانشنامه فرش ماشینی


فرش ماشینی چیست


فرش ماشینی در حدود ۵۰ سال پیش وارد ایران شد. به دلیل گستردگی استفاده از قالی در ایران، و قیمت بالای فرش دستباف، در زمانی کوتاه توانست مورد استقبال قرار بگیرد. تولید فرش ماشینی در در حجم زیاد در دهه‌ی ۶۰ خورشیدی آغاز شد. در این سال‌ها چندین کارخانه‌ی بزرگ فرش ماشینی از جمله قالی سلیمان تولیدات خود را روانه‌ی بازار داخلی کردند و همان گونه که گفته شد، به دلیل قیمت مناسب و شباهت زیاد به فرش دستباف به خوبی مورد استقبال قرار گرفت.

polyester-carpet-1

فناوری و جنس الیاف فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی با فناوری‌های مختلف، جنس‌های مختلف و با شانه و تراکم‌های متنوعی تولید می‌شوند. یکی از متداول‌ترین فرش‌های تولید شده در ایران فرش‌هایی از جنس آکریلیک هستند. آکریلیک به دلیل شباهت زیاد به الیاف طبیعی (پشم) و همچنین عمر و کیفیت بالاتر نسبت به الیاف مشابه دیگر جزء فرش‌های با دوام بالا به حساب می‌آید. هر چند قیمت این نوع فرش نسبت به سایر جنس‌های متداول اندکی بیشتر است.
علاوه بر فرش‌های تولید شده با آکریلیک ۱۰۰ درصد، ترکیبات آکرلیک با سایر الیاف از جمله پشم و پلی‌استر نیز متداول است.
استفاده از پشم طبیعی نیز در تولید فرش ماشینی به دلیل قیمت بیشتر آن نسبت به الیاف مصنوعی با حجم کمتری به انجام می‌رسد.
از جمله الیاف مصنوعی دیگر که در تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به پلی‌استر( ابریشم مصنوعی ) و پلی‌پروپلین اشاره کرد. پلی استر علاوه بر ظاهر درخشان که سبب شباهت فرش ماشینی با فرش‌های ابریشمی می‌شود و همچنین عدم پرزدهی همانند فرش‌های آکریلیک و پشم، توسط برخی از مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار می‌گیرد. البته دوام و عمر این نوع فرش نسبت به موارد قبل کمتر است.

شانه و تراکم فرش ماشینی

دو عامل مهم دیگر که در قالی ماشینی می‌بایست به آن توجه شود، تراکم و شانه است.
شانه در اصطلاح به تعداد گره‌های موجود در هر متر عرض فرش گفته می‌شود. برای مثال یک فرش ۱۰۰۰ شانه در ابعاد ۴×۳ متر، دارای ۳۰۰۰ گره در عرض فرش است. تعداد گره‌های عرضی فرش بر اساس شانه‌های فلزی دستگاه بافت فرش مشخص می‌شود.
تراکم نیز همانند شانه اصطلاحی است که تعداد گره‌های موجود در هر متر از طول فرش را مشخص می‌کند. معمولا تعداد گره‌های طولی از تعداد گره‌های عرضی بیشتر است. برای مثال فرشی با تراکم ۲۰۰۰ و در ابعاد ۳×۲ متر، دارای ۶۰۰۰ گره در طول فرش است.

هر چه مقدار شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، ریزبافتی آن افزایش می‌یابد و در نتیجه شباهت بیشتری به فرش دستبافت پیدا می‌کند.

عمر فرش ماشینی

عمر فرش ماشینی بسته به الیاف مورد استفاده در آن و همچنین استفاده و نگهداری اصولی ممکن است تا ۳۰ سال برسد. جلوگیری از رسیدن رطوبت به فرش ماشینی و شستشوی اصولی سبب می‌شود عمر فرش افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

طرح‌های فرش ماشینی

فرش ماشینی در گذشته بیشتر با الهام گرفتن از طرح‌های فرش دستباف که معمولا شامل بخش‌های لچک، ترنج و حاشیه هستند طراحی و بافته می‌شد. با گذشت زمان و تغییر سلایق، همچنین به بازار آمدن فرش‌هایی از کشورهای بلژیک، ترکیه و برخی کشورهای دیگر، طراحی فرش ماشینی نیز دستخوش تغییراتی شده است. طرح‌های مدرن فرش ماشینی شامل اشکال هندسی، اشکال هنری و شخصیت‌های کارتونی برای کودکان روز به روز در حال افزایش است. اگر چه طرح‌های مدرن فرش ماشینی نسبت به گذشته رو به افزایش گذاشته است، با این حال طرح‌های سنتی به ویژه طرح‌های اصیل فرش دستباف هنوز هم کاربردها و مشتریان زیادی دارند.

طرح‌های اصیل ایرانی در بسیاری کشورهای جهان شناخته شده هستند. طرح‌هایی مانند هریس، ماهی، نائین، چالشتر و بسیاری طرح‌های دیگر.

فرش ماشینی مدرن

علاوه بر فرش‌های ماشینی سنتی که با الگوگیری از فرش دستباف تولید می‌شوند، فرش‌های ماشینی مدرن با شکل و طرح و جنس‌های متفاوت تولید می‌شوند. از آن جمله می‌توان فرش‌های ماشینی شاگی که الیاف آن بلند و نامنظم هستند را نام برد. این نوع فرش‌ها در طراحی دکوراسیون مدرن و در فضاهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیفیت فرش ماشینی

فرش ماشینی با جنس‌های مختلف و انواع مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. چنانچه در تولید این نوع فرش‌ها از الیاف با کیفیت استفاده شود و کنترل کیفی مناسب در هنگام تولید و پردازش آن صورت پذیرد، قالی ماشینی عمر طولانی و کیفیت بالایی خواهد داشت. البته نگهداری اصولی برای حفظ و پایداری از فرش نباید فراموش شود.

بهترین فرش ماشینی


برای انتخاب بهترین فرش ماشینی به چندین نکته می‌بایست توجه شود که در ادامه این نکات را مشاهده خواهید نمود.

acrylic-carpet

عمر فرش

عمر فرش ماشینی در نتیجه‌ی عوامل مختلفی ممکن است متغیر باشد. نخستین و مهم‌ترین عامل، جنس به کار رفته در نخ تار، نخ پود و نخ خاب فرش ماشینی است. الیاف اکریلیک و پشم بیشترین عمر و دوام را دارا هستند و برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند. برخی الیاف دیگر مانند پلی‌استر( ابریشم مصنوعی ) و پلی‌پروپیلن عمر کمتری دارند و برای محل‌های پر رفت و آمد مناسب نیستند. پردازش‌های خاصی مانند هیت‌ست که ممکن است روی الیاف انجام شود نیز در افزایش عمر و دوام فرش اثر دارند.

در الیاف مشابه نیز درجه کیفیت‌های مختلفی وجود دارد که تنها الیافی با بهترین و بالاترین درجه کیفیت می‌توانند فرش‌هایی با بالاترین درجه عمر و کیفیت را نتیجه دهند. برای مثال الیاف اکریلیک با درجه بندی‌های مختلف و طول الیاف گوناگون در تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الیاف با کیفیت کمتر، پرزدهی زیادی دارند و در زمانی به مراتب کمتر از الیاف با درجه کیفی بالا از بین می‌روند.

برنامه‌ریزی برای مدت زمان استفاده از فرش در قیمت تمام شده‌ی آن نیز موثر است. برخی فرش‌های زینتی ممکن است ظاهر زیبا، دوام کم و قیمت زیادی داشته باشند.

تراکم و شانه فرش

فرش ماشینی در دو بعد عرض و طول دارای تعداد گره‌های متفاوتی است. گره‌های عرضی فرش شانه و گره‌های طولی فرش ماشینی، تراکم نام دارند. هر چه تراکم و شانه‌ی فرش بیشتر باشد، حجم نخ به کار رفته در آن نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه فرش ریز‌بافت‌تر و دارای سطحی سخت‌تر خواهد بود.

افزایش تراکم و شانه علاوه بر افزایش وزن فرش، سبب افزایش قیمت آن نیز خواهند شد. فرش‌هایی با تراکم کمتر یا فرش‌های شگی را برای اتاق خواب که نرمی بیشتری مورد نیاز است، مناسب‌تر هستند و فرش‌هایی با تراکم و شانه‌ی بیشتر برای محل‌های پذیرایی که ریزبافتی و زیبایی بیشتری لازم است، بهترند.

رنگ زمینه فرش ماشینی

رنگ زمینه‌ی فرش ماشینی از چند جهت قابل توجه است. نخست اینکه فرش‌های روشن را در زمان‌های کوتاه‌تری می‌بایست شستشو دهید. شستشوی زیاد سبب کاهش عمر فرش نیز می‌شود. بنابراین استفاده از فرش‌هایی با رنگ زمینه‌ی روشن برای محل‌هایی که رفت و آمد زیاد است یا کودکان به بازی می‌پردازند مناسب نیست.

از طرف دیگر فرش‌های روشن سبب می‌شوند فضای منزل بزرگتر دیده شود و فرش‌هایی با زمینه‌ی تیره سبب پر شدن فضا و کوچک‌تر شدن آن می‌شوند.

طرح فرش ماشینی

فرش ماشینی در طرح‌های متنوعی تولید می‌شود. برخی طرح‌ها با نقشه‌های پر تراکم، برخی با نقشه‌های ساده، برخی با طرح‌های سنتی و برخی با طرح‌های مدرن بافته می‌شوند.

انتخاب طرحی که مناسب فضای مورد استفاده باشد و سبب نمایش یا عدم نمایش لکه‌های احتمالی باشد در انتخاب فرش می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

فرش‌های بدون ترنج یا مرکز برای بزرگتر جلوه دادن فضا مناسب هستند. فرش‌هایی با طرح شلوغ سبب کوچک‌تر دیده شدن فضای منزل خواهند شد.

مدرن یا سنتی

فرش‌های ماشینی علاوه بر شکل سنتی که مشابه فرش‌های دستباف هستند در مدل‌های جدید و مدرن نیز بافته می‌شوند. برخی فرش‌های مدرن ممکن است برای برخی کاربردها مناسب یا نامناسب باشند. فرش‌هایی که پرزهای بلند دارند برای محل‌های پر رفت و آمد مناسب نیستند زیرا احتمال باعث آسیب‌دیدگی آن‌ها و کاهش عمر مفیدشان خواهد شد. همچنین در محل‌هایی با آلودگی زیاد، این نوع فرش‌ها به زودی آلوده می‌شوند و به دلیل سخت‌تر بودن جارو و شستشو سبب ایجاد دردسر برای مصرف کننده خواهند شد.

فرش‌های مدرن( به طور ویژه فرش‌های مدرن شگی ) را برای اتاق خواب یا محل‌های کم رفت و آمد می‌توان مورد استفاده قرار داد.

شرکت تولید کننده

یکی از مهم‌ترین عوامل در هنگام انتخاب بهترین فرش ماشینی، توجه به برند یا مارک یا شرکت تولیدکننده‌ی آن است. تولیدکنندگان بسیاری وجود دارند که به ارائه‌ی فرش ماشینی می‌پردازند. برندهای معتبر فرش ماشینی، برای جذب و نگهداری مشتریان تلاش بسیاری می‌کنند و به همین دلیل احتمال خرید فرشی با کیفیت و عمر و دوام از این تولیدکنندگان بیش از کارخانجات ناشناس است.

خرید فرش ماشینی


علاوه بر مشخصات ظاهری فرش ماشینی، نکات فنی بسیاری وجود دارند که می‌توانند در انتخاب یا عدم انتخاب یک نوع یا اندازه‌ی فرش موثر باشند. بنابراین پیش از تصمیم به خرید هر نوع فرش ماشینی به نکات زیر توجه فرمایید.

factory-showroom_1

نکات مهم در خرید فرش ماشینی

در ادامه برخی نکات مهم که در خرید فرش ماشینی می‌بایست به آن‌ها توجه کافی شود را مشاهده می‌کنید. در برخی بخش‌ها مانند بخش «ابعاد فرش ماشینی» پیوندهایی به صفحات دیگر که اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند درج شده است که می‌تواند در انتخاب صحیح فرش ماشینی مناسب یاری رسان شما باشند.

اندازه‌گیری

پیش از مراجعه برای خرید فرش ماشینی، نخستین گام در اختیار داشتن اندازه‌های دقیق فضای منزل است. می‌توانید از یک برگه کاغذ استفاده کنید و نقشه‌ی تقریبی فضای خالی کف منزل را روی آن ترسیم کنید. یادداشت کردن متراژ جهت‌های مختلف روی کاغذ و یادداشت کردن محل ستون‌های احتمالی یا لوازم منزل مانند مبلمان که قرار است در همین فضا قرار بگیرند، در هنگام خرید فرش ماشینی یاری‌رسان خواهد بود.
برای انتخاب فرش در ابعاد مناسب از نمایندگان قالی سلیمان کمک بگیرید. برخی از نقشه‌ها در ابعاد مختلف وجود دارند و برخی از نقشه‌ها در اندازه‌های محدودتری وجود دارند.
تجربیات نمایندگان فروش قالی سلیمان می‌توانند شما را در انتخاب ابعاد مناسب برای فضای موجود یاری دهند.
برای مشاهده‌ی اندازه‌های متداول فرش ماشینی می‌توانید اینجا کلیک کنید

محیط

برخی محیط‌ها ممکن است شرایط خاصی داشته باشند و تمامی جنس‌های فرش برای آن محیط مناسب نباشند. برای مثال محیط‌هایی با رطوبت بالا یا محیط‌هایی که رفت و آمد در آن با کفش صورت می‌گیرد یا محیط‌هایی که نور خورشید به صورت مستمر در حال تابش است، فرش‌هایی با الیاف مناسب نیاز دارند. بنابراین در مورد محلی که می‌خواهید فرش را در آن پهن کنید اطلاعات کافی داشته باشید و با ارائه‌ی این اطلاعات به نمایندگان فروش قالی سلیمان، از آنان برای انتخاب فرشی با جنس مناسب کمک بگیرید.

عمر فرش ماشینی

فرش ماشینی با الیاف مختلفی تولید و ارائه می‌شوند. هر نوع نخ بسته به نوع الیاف آن می‌تواند در عمر فرش موثر باشد. بنابراین خوب است پیش از خرید فرش ماشینی، تصمیم گیری جهت مدت زمانی که می‌خواهید از فرش استفاده کنید را به انجام برسانید.
به طور کلی فرش‌هایی با جنس اکریلیک و پشم عمر زیادی دارند و فرش‌های با جنس پلی‌استر و پلی‌پروپیلن عمر کوتاه‌تر و قیمت کمتری نیز دارند.

رنگ زمینه‌ی فرش

با گذشت زمان، سلیقه‌ی عمومی در انتخاب رنگی خاص برای دکوراسیون یا کفپوش تغییر می‌کند. این تغییر سلیقه گاهی ممکن است با اشکال‌هایی همراه باشد. به عبارت دیگر گاهی ممکن است فرش‌هایی با زمینه‌های روشن مورد پسند عام قرار بگیرند ولی این رنگ برای برخی مصارف به ویژه خانواده‌هایی با رفت و آمد زیاد یا خانواده‌هایی با فرزند کوچک مناسب نباشد. انتخاب فرشی با رنگ زمینه‌ی مناسب یا با نقشه‌ای پر تراکم یا کم تراکم گزینه‌ی دیگری است که می‌بایست در موردش تصمیم‌گیری کنید.
از طرف دیگر فرش‌هایی با زمینه‌ی تیره ممکن است گرد و خاک و پرزهای ایجاد شده را بیشتر نمایان می‌کنند و نیاز به جارو کردن آن‌ها نیز بیشتر است.

طرح فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی علاوه بر طرح‌های سنتی در طرح‌های مدرن نیز تولید و عرضه می‌شوند. انتخاب فرشی با طرح سنتی یا مدرن گام نخست است. چنانچه قصد خرید فرشی با طرح سنتی و شبیه فرش دستباف را داشته باشید گزینه‌های متنوعی در پیش روی شما قرار خواهند گرفت. برای مثال فرش‌های بدون ترنج( گل بزرگ در مرکز قالی ) سبب بزرگتر جلوه دادن فضا خواهند شد. فرش‌هایی با نقشه‌ی پرتراکم در طرف دیگر فضا را کوچکتر نشان خواهند داد

اگر قصد خرید فرش با نقشه مدرن را داشته باشید، طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی پیش روی شما خواهند بود. از طرح‌های هنری و با رنگ‌های شاد گرفته تا طرح‌های ساده و هندسی.

جنس فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی با جنس‌های متنوعی تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاصی دارند. برای مثال برخی از جنس‌های فرش ممکن است اندکی پرز ایجاد کنند که ممکن است برای بیماران تنفسی مناسب نباشد. ممکن است بخواهید از فرش ماشینی با جنس پشم استفاده کنید. این جنس شباهت زیادی به فرش دستباف دارد ولی قیمت آن به نسبت سایر جنس‌های موجود اندکی بیشتر است. جنس پلی‌پروپیلن اگرچه قیمت کمتری دارد ولی عمر و دوام آن نیز کمتر است و برای محل‌هایی مانند آشپزخانه یا محل‌های پر رفت و آمد مناسب است.

پرزدهی فرش

انواع الیاف بسته به نوع، کیفیت و پردازش‌های صورت‌گرفته روی آن مانند هیت‌ست کردن در پرزدهی موثر هستند. الیاف BCF( بی سی اف ) به دلیل پیوسته بودن، مناسب‌ترین فرش‌ها برای استفاده‌هایی هستند که عدم پرزدهی از اهمیت زیادی برخوردار است. در انواع الیافی که پرزدهی دارند، کیفیت و طول الیاف عامل مهم دیگر است. طول الیاف هر چه بیشتر باشد، نخ تولید‌شده استحکام و کیفیت بیشتری خواهد داشت و در نتیجه پرزدهی و کیفیت فرش ماشینی نیز تحت تاثیر مستقیم قرار خواهد گرفت.ی

کیفیت فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی هرچند با جنس یکسان، کیفیت متفاوتی دارند. برای مثال فرش‌هایی با جنس اکریلیک که در کشورمان متداول هستند، از الیافی با طول متفاوت با قیمت‌های متفاوت تولید می‌شوند. هر چه طول الیاف اکریلیک بیشتر باشد، مقدار پرزدهی این نوع جنس کمتر می‌شود. الیاف ارزان‌قیمت و کوتاه اکریلیک گزینه‌ی مناسبی برای تولید فرش ماشینی نیستند. حتی در جنس‌هایی ظاهرا مشابه، فرآیند با کیفیت متفاوت در مرحله‌ی پرداخت می‌تواند کیفیت فرش را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین سعی کنید پیش از خرید فرش ماشینی با پرس و جو، تولید کنندگان معتبر را شناسایی کنید.

نرمی فرش – تراکم، شانه

هر چه تراکم و شانه فرش بیشتر باشد، فرش ریزبافت‌تر و از طرف دیگر فشرده‌تر و سخت‌تر می‌شود. برای اتاق کودکان بهتر است از فرش‌هایی با تراکم کمتر و نرمی بیشتر استفاده کنید. فرش‌هایی با نخ هیت‌ست به دلیل مجعدبودن نرم‌تر هستند و از انواع فرش که با نخ‌های هیت‌ست بافته شده باشند برای محل‌هایی مانند اتاق کودکان می‌توانید استفاده نمایید.

عامل دیگری که در نرمی یا سختی فرش موثر است، نوع الیاف آن است. برخی الیاف انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و برخی سخت‌تر هستند. برای انتخاب بهینه می‌توانید از نمایندگان فروش قالی سلیمان کمک بگیرید.

وزن فرش ماشینی

در شرایط مختلفی از جمله قصد صادرات و حمل نقل در شرایط خاص ممکن است وزن فرش ماشینی یکی از عوامل اثرگذار در انتخاب نهایی به شمار آید. برای مشاهده‌ی وزن فرش‌های تولید شده توسط قالی سلیمان و همچنین عوامل اثرگذار در وزن فرش ماشینی اینجا کلیک کنید.

مراحل تولید فرش ماشینی


برای تولید و تکمیل فرش ماشینی فرآیندی چند مرحله‌ای به انجام می‌رسد. این فرآیند در سه بخش کلی «ریسندگی»، «بافندگی»، و «تکمیل» خلاصه می‌شود.

ریسندگی

گام نخست در تولید فرش ماشینی آماده سازی نخ‌های استفاده شده در تولید آن است. این گام ریسندگی نام دارد. در تولید فرش ماشینی از سه نوع نخ متفاوت استفاده می‌شود. «نخ تار»، «نخ پود» و «نخ خاب». نخ تار معمولا از جنس پنبه و پلی‌استر تولید می‌شود. نخ پود معمولا جنس جوت دارد و نخ خاب یا نخی که در ظاهر فرش قابل لمس است، از جنس‌های مختلف اکریلیک، پشم، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن، ویسکوز و یا ترکیبی از این موارد است.

 

spinning-yarnنخ خاب فرش بر اساس نوع جنس، با فرآیندهای گوناگونی تولید می‌شود. برای مثال ممکن است برخی انواع الیاف به رطوبت خاصی در مراحل تولید نیاز داشته باشند یا ممکن است برخی انواع نخ برای افزایش کیفیت به صورت هیت‌ست درآیند.
نخ‌های تشکیل دهنده‌ی یک فرش ماشینی حدود ۸۰ درصد نخ خاب، حدود ۱۲ درصد نخ پود و باقیمانده نخ تار است.

 

بافندگی

نخ‌های تولید شده در مرحله‌ی قبل پس از رنگرزی، وارد بخش بافندگی می‌شوند. در این بخش ماشین‌آلات گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرش‌های ماشینی معمولا به صورت دو فرش مقابل یکدیگر بافته می‌شوند. و پس از بافت با استفاده از تیغ از یکدیگر برش می‌خورند و به دو فرش مجزا تبدیل می‌شوند.

weaving-hall_4

تکمیل فرش

فرش ماشینی بافته شده در مرحله‌ی قبل می‌بایست چند مرحله پردازش دیگر را طی کند تا آماده‌ی بسته‌بندی و تحویل به بازار شود. این مراحل عبارتند از:

  • آهار یا چسب پشت فرش
  • شیرینگ یا پرداخت سطح فرش
  • برش فرش به قطعات کوچک‌تر( ممکن است اندازه‌های مختلف یک فرش در کنار یکدیگر بافته شوند و از دستگاه خارج شوند )
  • لبه‌دوزی یا زیگزال و بافت ریشه
  • کنترل کیفیت
  • بسته بندی

بسته بندی فرش ماشینی به صورت لوله انجام می‌شود. نگهداری فرش به شکل لوله و در نایلون به صورت مجزا سبب می‌شود فرش در هنگام انبارش و جابجایی از آسیب‌های احتمالی به دور باشد.

ابعاد فرش ماشینی


ابعاد (متر) نام متداول
۶×۴ ۲۴ متری
۳×۴ ۱۲ متری
۲.۵×۳.۵ ۹ متری
۲×۳ ۶ متری
۱.۵×۲.۲۵ قالیچه ۳ متری، ۴ متری
۲×۲ دایره، گرد
۱.۵×۱.۵ دایره، گرد
۱×۱ دایره، گرد
۱×۱.۵ ذرع و نیم
۱×۲ کناره
۱×۳ کناره
۱×۴ کناره
۰.۵×۰.۸۵ پادری

وزن فرش ماشینی


وزن فرش ماشینی بسته به نوع الیاف به کار رفته در آن، نوع بافت، و همچنین تراکم و شانه‌ی آن متغیر است. برای محاسبه‌ی وزن فرش ماشینی می‌بایست این متغیرها به علاوه اندازه‌ی دقیق فرش مشخص باشد تا بتوان وزن تقریبی آن را محاسبه نمود.

وزن فرش به ویژه در هنگام صادرات به دلیل پرداخت بها بابت حمل وزنی از اهمیت برخوردار است.
برای مشاهده‌ی اندازه‌های دقیق فرش ماشینی اینجا کلیک کنید.
در ادامه فهرست انواع فرش‌های ماشینی تولید شده توسط «قالی سلیمان»، وزن تقریبی در هر متر مربع و همچنین وزن تقریبی فرش در ابعاد 12 متری، 9 متری و 6 متری را مشاهده می‌کنید.
وزن دقیق فرش بسته به شرایط مختلف ممکن است اندکی با آنچه در این صفحه مشاهده می‌کنید متفاوت باشد.

نکته‌ی قابل توجه در این فهرست، وزن فرش ۹ متری است. ابعاد دقیق فرش ۹ متری، ۲.۵x۳.۵ متر است که مساحت ۸.۷۵ متر مربع را نتیجه می‌دهد. در اصطلاح به این ابعاد فرش ۹ متری گفته می‌شود.

برای محاسبه‌ی وزن هر یک از فرش‌های قالی سلیمان می‌توانید به صفحه‌ی مورد نظر در بخش محصولات مراجعه کنید و وزن و مشخصات فنی آن را از جدول پایین صفحه مشاهده فرمایید.

اکریلیک ۱۲۰۰ شانه / تراکم ۳۶۰۰

وزن متر مربع: ۳.۷۵۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۵ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۲.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۲.۵ کیلوگرم

اکریلیک ۱۰۰۰ شانه / تراکم ۳۰۰۰

وزن متر مربع: ۳.۷۵۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۵ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۲.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۲.۵ کیلوگرم

پلی استر ۷۰۰ شانه / تراکم ۳۰۰۰

وزن متر مربع: ۳.۶۰۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۳.۲ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۱.۵ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۱.۶ کیلوگرم

پلی پروپیلن ۷۰۰ شانه / تراکم ۳۰۰۰

وزن متر مربع: ۳.۴۵۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۱.۴ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۰.۱۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۰.۷ کیلوگرم

پشم ۷۰۰ شانه / تراکم ۲۵۵۰

وزن متر مربع: ۳.۷۵۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۵ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۲.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۲.۵ کیلوگرم

پشم – اکریلیک ۷۰۰ شانه / تراکم ۲۵۵۰

وزن متر مربع: ۳.۷۵۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۵ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۲.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۲.۵ کیلوگرم

اکریلیک ۷۰۰ شانه / تراکم ۲۵۵۰

وزن متر مربع: ۴.۰ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۴۸.۰ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۳۵.۰ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۲۴.۰ کیلوگرم

شانل ۳۲۰ شانه / تراکم ۱۴۰۰

وزن متر مربع: ۲.۱۶۶ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۲۶.۰ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۱۸.۹ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۳.۰ کیلوگرم

کودکان ۳۲۰ شانه / تراکم ۱۳۰۰

وزن متر مربع: ۲.۱۶۶ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۲۶.۰ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۱۸.۹ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۳.۰ کیلوگرم

آبرنگی ۳۲۰ شانه / تراکم ۱۳۰۰

وزن متر مربع: ۲.۵ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۳۰ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۲۱.۹ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۵ کیلوگرم

عشایر ۳۲۰ شانه / تراکم ۹۶۰

وزن متر مربع: ۲.۰۷ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۲۴.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۱۸.۱ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۲.۴۲ کیلوگرم

فریز ۳۲۰ شانه / تراکم ۹۶۰

وزن متر مربع: ۳.۰۳ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۳۶.۳ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۲۶.۵ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۸.۱ کیلوگرم

گلیم ۳۲۰ شانه / تراکم ۷۵۰

وزن متر مربع: ۱.۶۶ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۱۹.۹ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۱۴.۵ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۹.۹۶ کیلوگرم

سوپر گلیم ۳۲۰ شانه / تراکم ۷۵۰

وزن متر مربع: ۱.۶۶ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۱۹.۹ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۱۴.۵ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۹.۹۶ کیلوگرم

شاگی ۱۶۰ شانه / تراکم ۸۰۰

وزن متر مربع: ۳.۳ کیلوگرم
وزن فرش ۱۲ متری: ۳۹.۶ کیلوگرم
وزن فرش ۹ متری: ۲۸.۸ کیلوگرم
وزن فرش ۶ متری: ۱۹.۸ کیلوگرم

شانه


فرش ماشینی با گره‌های U شکل نخ خاب که در تار و پود فرش قرار گرفته‌اند، شکل می‌گیرد. تعداد گره‌هایی که در واحد طول و عرض فرش در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند بسته به نوع نخ، نوع دستگاه و عوامل دیگری متفاوت است.
به تعداد گره‌های موجود در یک متر عرض فرش ماشینی، شانه گفته می‌شود.
برای مثال فرشی ۱۰۰۰ شانه و در ابعاد ۲ در ۳ متر (۶ متری) دارای ۲۰۰۰ گره در عرض فرش می‌باشد.
هر چه مقدار شانه در فرش بیشتر باشد، فرش ریزبافت‌تر و اصطلاحا دستباف‌گونه‌ تر خواهد بود. فرش‌های ماشینی در شانه های مختلف از جمله ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه تولید و عرضه می‌شوند.


تراکم


فرش ماشینی با در کنار هم قرار گرفتن نخ‌هایی به شکل حرف U انگلیسی بافته می‌شود و این نخ‌ها که با نام نخ خاب شناخته می‌شوند توسط رشته‌های تار و پود در کنار یکدیگر ثابت می‌شوند.
تعداد گره‌های موجود در فرش ماشینی در جهت طولی و عرضی معمولا متفاوت است.
به تعداد گره‌های موجود در واحد متر طول فرش ماشینی، تراکم گفته می‌شود
برای مثال فرشی با تراکم ۱۵۰۰ و ابعاد ۲ در ۳ متر( ۶ متری ) دارای ۴۵۰۰ گره در بعد طولی می‌باشد.
هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، ریزبافتی فرش افزایش می‌یابد و از طرف دیگر، وزن فرش و سختی سطح آن نیز افزایش خواهد یافت.