قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

نگه داری فرش ماشینی


نگهداری فرش ماشینی


فرش ماشینی مانند وسیله‌ی دیگر، روش استفاده و نگهداری خاص خود را دارد. برای افزایش عمر فرش خود و استفاده‌ی بهینه از آن به نکات زیر توجه کنید.

جارو کردن فرش ماشینی

برای جارو کردن فرش ماشینی از جاروی دستی استفاده نکنید. این نوع جارو باعث سایش سطح فرش می‌شود و علاوه بر آن بخشی از گرد و خاک را به میان پرز‌های فرش هدایت می‌کند. بهترین وسیله برای تمیز کردن گرد و خاک از روی فرش ماشینی جاروی برقی است.
استفاده از جاروی برقی در جهت‌های مختلف روی فرش سبب می‌شود جهت نخ خاب فرش به صورت نامنظم درآید و فرش ظاهری نامرتب پیدا کند. برای جلوگیری از این اتفاق، جهت پرزهای فرش خود را پیدا کنید و جارو را فقط در همان جهت حرکت دهید.

پاکسازی لکه‌ها از روی فرش ماشینی

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد پاک کردن لکه‌ها از روی فرش ماشینی اینجا کلیک کنید.

شستشوی فرش ماشینی

برای شستشوی فرش ماشینی از خدمات شرکت‌های معتبر و دارای مجوز استفاده کنید. شستشوی غیراصولی و استفاده از مواد شوینده‌ی اسیدی یا قلیایی باعث آسیب دیدن فرش خواهد شد. پس از شتستشوی فرش توسط قالی‌شویی یا پس از مرطوب شدن فرش به هر دلیل، مطمئن شوید که رطوبت فرش به طور کامل از بین برود زیرا وجود رطوبت در فرش به طور مرتب باعث پوسیدگی الیاف آن می‌شود.

حمل و نقل فرش

روش مناسب برای حمل فرش ماشینی، لوله یا رول کردن آن است. تا کردن فرش می‌تواند به تار و پود فرش آسیب بزند و حتی ممکن است در صورت افزایش فشار، باعث پارگی فرش شود. در صورتی که ناچار به تا کردن فرش هستید، سعی کنید هر چه زودتر تای فرش را باز کنید و پیش از پهن کردن، آن را محکم لوله کنید و پس از مدتی پهن نمایید.
انتقال فرش بهتر است توسط خودروی مناسب صورت بگیرد. در صورت فراهم نبودن خودروی مناسب مانند وانت یا کامیون، فرش را می‌توان به صورت لوله شده روی سقف خودرو قرار داد. تا کردن فرش تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. در صورت لزوم، پس از رسیدن به مقصد هر چه زودتر تای فرش را باز نمایید و آن را لوله کنید.

انبار و نگهداری فرش

بهترین روش برای نگهداری فرش، لوله کردن و قرار دادن آن در نایلون است. بنابراین سعی کنید هنگام خرید، نایلون آن را به صورت سالم نگهداری کنید تا در آینده هنگام حمل و نقل یا نگهداری در انبار مورد استفاده قرار بگیرد. فرش ماشینی نباید در محل مرطوب یا در مقابل نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

محل قرارگیری فرش در منزل

فرش خود را در محلی که نور مستقیم خورشید به آن می‌تابد قرار ندهید. این کار در طولانی مدت سبب کاهش کیفیت و آسیب رنگ‌های فرش می‌شود. آسیب‌پذیری برخی الیاف در برابر نور خورشید بیشتر است.

تمیز کردن فرش ماشینی


تمیز کردن لکه‌های فرش ماشینی در خانه امکان‌پذیر است. چنانچه فرش نیاز به شسشوی کلی نداشته باشد و تنها بخواهید سطح آن را پاکسازی و تمیز نمایید می‌توانید با استفاده از شامپو فرش به شیوه‌ی زیر اقدام به انجام این کار نمایید.

شامپو فرش خوب

تمامی شامپو فرش‌های دارای نشان استاندارد موجود در بازار شرایط لازم برای استفاده به عنوان یک شامپو فرش خوب را دارا هستند و در هنگام انتخاب هر یک می‌توانید با خیال آسوده این کار را انجام دهید.

پاکسازی فرش با استفاده از شامپو فرش در خانه

نخستین گام برای تمیز کردن فرش، استفاده از جاروی برقی برای برداشتن گرد و خاک و آلودگی‌های درشت روی فرش است. پیش از استفاده از شامپو فرش حتما فرش را با استفاده از جاروی برقی تمیز کنید.
سپس، بسته به ابعاد فرش خود، مقدار کمی شامپو فرش را در کاسه‌ای متوسط بریزید و با کمی آب نیمه ولرم مخلوط کنید. سپس آنقدر آن را به هم بزنید تا کف کند. سپس، کف‌های ایجاد شده را( بدون آب ) روی فرش قرار دهید و با حرکت اسفنج روی بخش‌های کثیف شده در جهت‌های مختلف، آلودگی‌های ایجاد شده را پاک کنید.
سعی کنید پس از مقداری پاکسازی، اسفنج را تعویض کنید یا آن را بشویید تا آلودگی‌های جذب شده به اسفنج به محل‌های دیگر فرش سرایت نکند.
پس از پاکسازی آلودگی‌ها، می‌بایست فرش را در محلی قرار دهید که جریان هوا وجود داشته باشد و رطوبت منتقل شده به فرش در کمترین زمان برطرف شود.
باقی ماندن رطوبت در فرش سبب پوسیدگی نخ‌های تار و پود آخواهد شد.
چنانچه آلودگی‌های موجود در فرش به عمق پرزها نفوذ کرده باشند یا پس از چند بار تمیز کردن سطح فرش با شامپو فرش، می‌بایست از خدمات قالی‌شویی‌های معتبر که با مواد سفید‌کننده فرش را شستشو نمی‌دهند، استفاده کنید.

لکه بری فرش ماشینی


به دلایل مختلفی ممکن است لکه‌هایی از غذا، جوهر، مواد شیمیایی و هرگونه ماده رنگی یا آلوده‌ی دیگر بر روی فرش شما ایجاد شود. در ادامه فهرستی از انواع لکه‌ها و روش پاکسازی آن‌ها را مرور خواهیم کرد.
نخستین موضوع در لکه بری فرش، انجام هر چه سریع‌تر این کار است. هر چه فاصله‌ی میان ایجاد لکه و لکه‌بری بیشتر شود، احتمال عدم موفقیت افزایش خواهد یافت.

قطعات آدامس

برای حذف قطعات آدامس از روی فرش ماشینی ابتدا با استفاده از یک قطعه یخ، آدامس را منجمد و سفت کنید سپس با استفاده از یک کاردک آن را از سطح فرش جدا نمایید.
برای جلوگیری از خیس شدن فرش توسط یخ می‌توانید قطعات یخ را درون یک کیسه‌ی فریزر قرار دهید و کیسه را روی فرش بگذارید.

قطرات شمع و پارافین

شمع و پارافین نیز با روشی که در مورد قطعات آدامس گفته شد قابل پاکسازی هستند.

قطره‌های جوهر

برای پاکسازی جوهر از روی فرش، از ماست استفاده کنید. ماست را به مقدار کافی روی بخش‌های آلوده قرار دهید و آن‌قدر ماست را روی لکه‌ها حرکت دهید تا به خوبی با جوهر ترکیب شود. سپس با استفاده از یک قاشق ماست رنگی‌شده را از روی فرش پاک کنید. ممکن است لازم باشد این کار چندین بار تکرار شود تا به نتیجه‌ی قابل قبول دست پیدا کنید.

لکه چای روی فرش ماشینی

برای پاکسازی چای و انواع نوشیدنی‌های متداول از روی فرش ماشینی، از آب ولرم و شامپو استفاده کنید. کمک گرفتن از یک قطعه اسفنج در انجام این کار به شما یاری خواهد داد.
این روش برای پاکسازی سایر نوشیدنی‌های متداول مثل قهوه و شربت نیز قابل استفاده است.

نوشیدنی‌های شیرین

پاکسازی شیرینی از روی فرش از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا این مواد باعث پوسیدگی فرش می‌شوند. استفاده از آب ولرم در این موارد توصیه می‌شود.

لکه‌های روغن، چربی و واکس

برای پاکسازی این نوع لکه‌ها ابتدا سعی کنید با استفاده از قاشق تا حد امکان فرش را پاک کنید. سپس یک پارچه‌ی سفید و تمیز نخی را روی قسمت آلوده قرار دهید و با حرکت دادن اتوی گرم روی پارچه، مقداری دیگر از چربی جذب پارچه خواهد شد. در نهایت می‌توانید با استفاده از سرکه‌ی سفید باقیمانده‌ی ماده‌ی چرب را از فرش پاکسازی کنید. فراموش نکنید که پس از آن می‌بایست سرکه را نیز با استفاده از آب از فرش خارج کنید.

لکه تخم‌مرغ و خون

برای پاکسازی این نوع لکه‌ها از ترکیب آب ولرم، صابون و نمک و سرکه استفاده کنید. پس از پاکسازی از آب ولرم برای از بین بردن مواد شوینده استفاده کنید.

لکه و خاک و دوده

چنانچه رنگ زمینه‌ی فرش شما روشن باشد ممکن است در زمانی کوتاه آلودگی‌های معمول مانند دوده و خاک را روی آن قابل مشاهده باشد. برای پاکسازی این نوع آلودگی‌ها مقدار نمک روی بخش آلوده بریزید و پس از گذشت نیم ساعت آن را با استفاده از جاروی برقی از روی فرش پاک کنید.
علاوه بر روش فوق، می‌توانید مقدار کمی شامپو فرش را درون یک کاسه متوسط به همراه مقدار کمی آب ترکیب کنید و آنقدر هم بزنید تا کف کند. سپس با استفاده از اسفنج، کف‌های ایجاد شده را روی فرش بکشید و حرکت دهید تا آلودگی‌ها حذف شوند. پس از چند بار انجام این کار اسفنج را با آب تمیز بشویید تا آلودگی‌های جذب شده به اسفنج به نقاط دیگر فرش سرایت نکند.

نکات پایانی

در تمام روش‌هایی که از آب و مواد شوینده برای پاکسازی و لکه بری فرش استفاده می‌کنید، باید دقت کنید که فرش در محلی قرار بگیرد که رطوبت آن هر چه زودتر از بین برود، باقی ماندن رطوبت فرش در زمان طولانی سبب می‌شود علاوه بر پوسیدگی، بخش‌های مرطوب کفک بزنند و در نتیجه عمر فرش کاهش پیدا کند.